Pressrum

Pressrum

02 jun 2021
Övrigt

Systembolaget säljstoppar Sovjet Sparkling Wine från Belarus

Beslut om säljstopp av Sovjet Sparkling Wine (nr 81610) genomförs efter information om risk att Systembolagets uppförandekod inte följs. Beslutet gäller tillsvidare. 

Systembolaget har fått information om att delar av uppförandekoden inte följs hos producenten, ett så kallat incidentärende, som vi bedömer som kritiskt. På grund av det politiska läget i Belarus går det inte att utföra en revision på plats. Säljstoppet råder till dess att ärendet kan följas upp på plats.

Sovjet Sparkling Wine är en så kallad ordervara, alltså en vara som en svensk leverantör har köpt in och listat i det så kallade Beställningssortiment. Med det sagt så är leverantören av produkten ansvarig för att den är tillverkad i enlighet vår uppförandekod och andra eventuella sanktioner som EU beslutar om.

Systembolaget följer utvecklingen i Belarus samt EU:s och Sveriges politik gentemot Belarus som har sin grund i ett tydligt ställningstagande för demokrati, mänskliga rättigheter och rättsstatlighet. 

För ytterligare information kontakta:

Anders Porelius, Enhetschef Press och Samhällsrelationer Systembolaget

Mobil: 0720-70 67 40, Direkt: 08-503 304 00, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
23 okt 2026
Systembolagets uppdrag
Det finns ett stort glapp mellan tonåringars och tonårsföräldrars bild av alkoholkonsumtion under höstlovet och halloween. Nästan varannan tonåring tror att de kommer att dricka alkohol, medan bara var femte tonårsförälder tror att deras eget barn kommer att göra det. Det visar en ny undersökning från Systembolaget.