Pressrum

Pressrum

20 sep 2012
Övrigt

Utbildningsdagar för Systembolagets medarbetare

Nu i helgen den 22-23 september samlas Systembolagets medarbetare för utbildningsdagar på 27 olika platser i landet. Utbildningen är ett led i programmet ”Det Goda Kundmötet” och målsättningen är att utveckla Systembolagets möten med kunderna.

Programmet genomförs i olika etapper och i helgens utbildning involveras samtliga medarbetare för att lära av varandra och diskutera olika förbättringsområden.

– God service är så mycket mer än goda råd och trevligt bemötande! Det är också att sälja med ansvar och i varje kundmöte agera utifrån våra försäljningsregler, säger Mikael Wallteg, Systembolagets vice vd och försäljningsdirektör.

Utbildningsdagarna i helgen omfattar medarbetare från både butiker och huvudkontor – drygt 4000 personer. Kostnaden utslagen per medarbetare blir 2000 kronor och omfattar måltider med dryck, övernattning i dubbelrum samt kostnader för konferenslokaler. 

Programmet till utbildningen i Luleå, där Systembolagets VD Magdalena Gerger medverkar,bifogas.

För mer information, kontakta:Lennart Agén, presschef, 070-245 00 47 eller [email protected]

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
23 okt 2026
Systembolagets uppdrag
Det finns ett stort glapp mellan tonåringars och tonårsföräldrars bild av alkoholkonsumtion under höstlovet och halloween. Nästan varannan tonåring tror att de kommer att dricka alkohol, medan bara var femte tonårsförälder tror att deras eget barn kommer att göra det. Det visar en ny undersökning från Systembolaget.