Pressrum

Pressrum

09 okt 2013
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget i Erikslund öppnar i ny lokal

Systembolaget i Erikslund i Västerås flyttar inom området och öppnar nu på ny adress, Traversgatan 10 A. På torsdag den 10 oktober, kl. 10.00 invigs den nya butiken.

Systembolaget i Erikslund, Västerås blir nu större och får fler artiklar i sortimentet. I den nya butiken på ca 800 kvadratmeter kommer man att erbjuda ett sortiment med över 1800 artiklar.

I och med att butiken i Erikslund nu flyttar till nya, större lokaler så skapar det möjlighet för Systembolaget att ge bättre service till alla kunder i Västerås-området.  

- Nu kan vi erbjuda våra kunder ännu bättre service i de nya lokalerna, säger butikschef Pernilla Johansson.

Öppettiderna för butiken i Erikslund är:

Måndag-onsdag kl. 10-19

Torsdag-fredag kl. 10-20

Lördag kl. 10-15

Systembolaget finns i alla Sveriges kommuner, med totalt 422 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud, i glesbygd och på mindre orter.
 

För mer information, kontakta:

Pernilla Johansson, butikschef, tel. 021-81 19 12

Lennart Agén, presschef , tel. 070-245 00 47, [email protected]

Senaste nyheter

07 maj 2026
Systembolaget kommenterar
Systembolaget fortsätter att anpassa verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, och innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen. 
28 apr 2026
Inför valborg kan Systembolaget slå hål på en seglivad myt: att unga skulle ha bytt ut alkoholen mot narkotika. En ny undersökning visar att en majoritet av allmänheten tror att narkotikaanvändningen har ökat bland tonåringar, men den bilden stämmer inte.