Pressrum

Pressrum

17 jul 2013
Övrigt

Systembolaget säljstoppar Juliana Spumante Extra Dry

Systembolaget säljstoppar det italienska mousserande vinet Juliana Spumante Extra Dry (http://www.systembolaget.se/7900) (varunummer 7900). Det görs med anledning av att ett fåtal flaskor har ”exploderat”. Vinet är numera bortplockat från butikshyllorna vilket innebär att det inte går att köpa.

Kunder som har köpt Juliana Spumante Extra Dry uppmanas att vara försiktiga vid hanteringen av vinet. Det är naturligtvis möjligt att lämna tillbaka flaskan i någon av Systembolagets butiker, för att få ersättning för inköpet. Det räcker annars med att kunden tar med sig kvittot, alternativt häller ut innehållet och tar med sig den tomma flaskan till butiken.

För mer information, kontakta gärna:Tf Presschef Björn Lundkvist, tfn 070-245 00 47, [email protected]

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.