Pressrum

Pressrum

14 okt 2013
Lokala pressmeddelanden

Systembolagets VD arbetar i Kristianstads-butiken

I morgon tisdag 15 oktober arbetar Systembolagets VD Magdalena Gerger och delar av företagsledningen i Systembolagets butik i Kristianstad. Den ordinarie personalen i butiken är på utbildningsresa efter att ha utsetts till Årets Butik. VD arbetar i butiken ca kl. 12-16.

Magdalena Gerger och företagsledningen utför alla vanliga arbetsuppgifter som att sitta i kassan och plocka varor.

- För oss i företagsledningen är det väldigt lärorikt och roligt att arbeta i butik och träffa våra kunder. Det är en av årets höjdpunkter, säger Magdalena Gerger, VD Systembolaget.

I början av året utsågs butiken i Kristianstad till Årets Butik inom Systembolaget i kategorin större butiker. Syftet med priset är att lyfta fram butiker som kan fungera som förebilder inom Systembolaget. Viktiga faktorer när vinnarna skall utses är hur bra personalen har varit på ålderskontroll och servicen till kunderna. Även ledarskap, stämningen i butiken och effektivitet ingår i bedömningen.

Förutom VD Magdalena Gerger arbetar även Mikael Wallteg (försäljningsdirektör och vice VD), Tobias Frohm (HR-direktör), Mattias Forsberg (IT-direktör), Malin Sandquist (chefsjurist) samt Marita Dahllöf (försäljningschef) i butiken.

För mer information kontakta:
Lennart Agén, presschef, tel. 070-245 00 47, [email protected]

Jan Jonsson, butikschef, Kristianstad, tel. 044-21 08 17

Senaste nyheter

07 maj 2026
Systembolaget kommenterar
Systembolaget fortsätter att anpassa verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, och innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen. 
28 apr 2026
Inför valborg kan Systembolaget slå hål på en seglivad myt: att unga skulle ha bytt ut alkoholen mot narkotika. En ny undersökning visar att en majoritet av allmänheten tror att narkotikaanvändningen har ökat bland tonåringar, men den bilden stämmer inte.