Pressrum

Pressrum

21 maj 2014

Systembolaget i Nyköping öppnar i ny lokal

Systembolaget flyttar nu till en ny lokal på Västra Storgatan 13 i Nyköping och stänger butiken på Västerport. På torsdag den 22 maj kl. 10.00 invigs den nya butiken. Systembolagets vice VD Mikael Wallteg medverkar vid invigningen.

Välkommen på invigning:

Datum:          Torsdag 22 maj

Tid:                Kl. 10.00

Plats:              Västra Storgatan 13

Medverkar:    Mikael Wallteg, vice VD Systembolaget

I den nya butiken på ca 480 kvadratmeter kommer man att erbjuda ett sortiment med ca 1500 artiklar.

- Nu kan vi erbjuda våra kunder ännu bättre service i de nya lokalerna. Vi kommer även att fortsätta med dryckesprovningar för kunder, säger butikschef Anders Gustafsson.

Öppettiderna för butiken på Västra Storgatan 13 är:

Måndag-onsdag kl. 10-18

Torsdag kl. 10-19

Fredag kl. 10-18

Lördag kl. 10-15

Systembolaget finns i alla Sveriges kommuner, med totalt 427 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud, i glesbygd och på mindre orter.

För mer information, kontakta:

Anders Gustafsson, butikschef, tel.08-503 304 01

Lennart Agén, presschef, tel. 070-245 00 47, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

19 jun 2026
Systembolagets uppdrag
Gemenskap, midsommarmat och sommarkänsla toppar listan över vad som är viktigast för ett lyckat midsommarfirande. Alkohol hamnar långt ner på listan. Trots det upplever 7 av 10 att det finns en förväntan att dricka på midsommar, enligt en ny undersökning från Systembolaget.
08 jun 2026
Informationskampanjer
Kunskapen om att alkohol är en av de största riskfaktorerna för bröstcancer är låg, trots att det är den vanligaste cancerformen bland kvinnor. Lägst är kännedomen bland äldre – en åldersgrupp där risken att drabbas av bröstcancer är som störst. Samtidigt uppger 4 av 10 att de skulle ändra sina alkoholvanor om de kände till sambandet, visar en ny undersökning från Systembolaget.