Pressrum

Pressrum

17 okt 2014
Butiker

Systembolagets VD jobbar i Årets Butik Skövde, Rosenhaga

I dag fredagen den 17 oktober jobbar Systembolagets VD Magdalena Gerger tillsammans med kollegor i företagsledningen i Systembolagets butik i Skövde, Rosenhaga.

Magdalena Gerger och företagsledningen utför alla vanliga arbetsuppgifter som att sitta i kassan och fylla på varor.

- För mig och mina kollegor i företagsledningen är det viktigt att vara ute och arbeta i våra butiker och möta våra kunder. Det är en av årets höjdpunkter att få möta våra kunder i Årets Butik i Systembolaget, säger Magdalena Gerger, VD Systembolaget. Och vem kan lära oss mest, om inte den bästa butiken.

- Det blir verkligen kul och spännande att få hjälpa till att bidra så även vår VD levererar ett kundmöte i världsklass i vår butik, säger butikschefen Sara Karlsson.  

Nyligen blev butiken i Rosenhaga/Skövde utsedd till Årets Butik inom Systembolaget, kategorin större butiker. Syftet med priset är att lyfta fram butiker som kan fungera som förebilder inom Systembolaget. Viktiga faktorer när vinnarna utses är hur bra personalen har varit på ålderskontroll och servicen till kunderna.

Även ledarskap, stämningen i butiken och effektivitet ingår i bedömningen.

För mer information kontakta:
Lennart Agén, presschef, tel. 070-245 00 47, [email protected]
 

Sara Karlsson, butikschef Skövde, Rosenhaga, tel. 072-155 36 35

Relaterade dokument

Bilder

  • VD Magdalena Gerger Systembolaget Rosenhaga Skövde Årets Butik.jpg

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.