Pressrum

Pressrum

25 maj 2015
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget öppnar butik vid Häggviks handelsplats

Den nya butiken öppnar i Sollentuna, vid Häggviks handelsplats, granne med Coop Forum. Butiken planeras att öppna under vintern 2016 och är på ca 1400 kvadratmeter och erbjuder ett sortiment med ca 1800 artiklar.

- Vi är glada över att kunna möta våra kunders önskemål om att öppna en butik vid Häggviks handelsplats med bra parkeringsmöjligheter och närhet till övrig handel, säger Mikael Gillerlöv, etablerare på Systembolaget.

Systembolaget finns i alla Sveriges kommuner, med totalt 431 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud, på landsbygd och mindre orter.

För mer information, kontakta:

Systembolagets pressjour tel. 070-245 00 47, [email protected]

Senaste nyheter

07 maj 2026
Systembolaget kommenterar
Systembolaget fortsätter att anpassa verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, och innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen. 
28 apr 2026
Inför valborg kan Systembolaget slå hål på en seglivad myt: att unga skulle ha bytt ut alkoholen mot narkotika. En ny undersökning visar att en majoritet av allmänheten tror att narkotikaanvändningen har ökat bland tonåringar, men den bilden stämmer inte.