Pressrum

Pressrum

26 okt 2016
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget öppnar idag testbutik i Hansacompagniet, med fortsatt test av nytt butikskoncept

Onsdagen den 26 oktober öppnar Systembolaget ännu en testbutik med det nya butikskonceptet i Hansacompagniet. 

I Hansacompagniet testar Systembolaget allt från butiksinredning, navigering och kommunikation till den nya grafiska profilen. 

–          Vi vill kunna erbjuda våra kunder en bättre service och med utvecklingen av det nya butikskonceptet tar vi ett ytterligare steg för att möta våra kunders förväntningar med utgångspunkt i Systembolagets samhällsuppdrag, säger Hans Jungland,  ansvarig för Systembolagets butiksutveckling.

Välkommen på invigning:

Datum:            Onsdag 26 oktober

Tid:                  Klockan 10.00

Plats:               Systembolagets butik Hansacompagniet, Malmö

Butikens öppettider är; måndag- fredag kl:10.00–19.00 och lördag kl:10.00–15.00.

Systembolaget finns i Sveriges alla kommuner, med totalt 436 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud på landsbygden och mindre orter.

För mer information, kontakta;

Systembolagets presstjänst, tel 070-245 00 47, eller [email protected]

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.