Pressrum

Pressrum

10 jun 2016
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget öppnar testbutik i Sickla, Nacka med fortsatt test av nytt butikskoncept

Måndagen den 13 juni öppnar Systembolaget sin andra testbutik med det nya butikskonceptet i Sickla, Nacka. I fjol öppnade Systembolaget den första testbutiken i Gränby, Uppsala. 

I pilotbutiken i Gränby, Uppsala testade Systembolaget allt från butiksinredning, navigering och kommunikation till den nya grafiska profilen. Efter utvärderingen som pågått sedan oktober öppnas nu ännu en testbutik med det nya konceptet. Butiken i Sickla får en än mer utvecklad version av det nya konceptet, där det som fungerat bra i Gränby behålls med fortsatt utveckling och tester av de övriga delarna. 

-          Efter utvärderingen har vi fått värdefulla insikter inför invigningen av butiken i Sickla. Med utvecklingen av det nya butikskonceptet tar vi ett ytterligare steg för att möta våra kunders förväntningar med utgångspunkt i Systembolagets samhällsuppdrag, säger Marie Nygren, vice VD Systembolaget. 

Välkommen på invigning:

Datum:             Måndag 13 juni

Tid:                   Klockan 10.00

Plats:               Systembolagets butik Sickla, Nacka (Siroccogatan 7, Nacka)

På invigningen medverkar Systembolagets vice VD Marie Nygren samt projektledare Anna Bladström.

Butikens öppettider är; måndag- fredag kl:10.00–19.00 och lördag kl:10.00–15.00.

Systembolaget finns i Sveriges alla kommuner, med totalt 437 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud på landsbygden och mindre orter.

För mer information, kontakta;

Systembolagets presstjänst, tel 070-245 00 47, eller [email protected]

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.