Pressrum

Pressrum

09 jul 2018
Övrigt

Kristina Stutterheim ny kommunikationschef på Systembolaget

Kristina kommer närmast från Riksteatern, där hon varit kommunikationschef med ansvar för Avdelningen försäljning, förening och kommunikation, omfattande ett 30-tal medarbetare. Innan dess var Kristina kommunikationschef på Lärarförbundet. Hon har mångårig erfarenhet av att såväl leda som att driva utveckling. 

Kristina tillträder sin tjänst 8 oktober. 

–  Jag är väldigt nöjd med rekryteringen av Kristina. Hon har fokus på visioner, engagemang och relationer för att skapa resultat. Kristina är en erfaren ledare och coach med ett modernt värderingsbaserat ledarskap. Med Kristinas erfarenhet och kompetens får Systembolaget en ledare som tillsammans med medarbetarna kommer att fortsätta utvecklingen av Systembolagets kommunikation i olika kanaler, säger Systembolagets vice VD Marie Nygren.

–  Systembolaget är ett företag byggt på starka värderingar och med ett uppdrag som engagerar. Det känns fantastiskt att få vara med och utveckla Systembolagets redan idag framgångsrika kommunikation tillsammans med medarbetarna, säger Kristina Stutterheim.

För ytterligare information kontakta:

Kristina Stutterheim, tel. 073-316 27 24

Lennart Agén, presschef Systembolaget, tel. 070-564 17 10, [email protected]

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.