Pressrum

Pressrum

20 mar 2020
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget ändrar tillfälligt öppettiderna på Gotland

Systembolaget ändrar tillfälligt sina öppettider i samtliga butiker i Gotlands län från och med måndag 23 mars. Butikerna kommer att öppna kl. 12.00 på vardagar istället för kl. 10.00. Anledningen är personalbrist till följd av de allmänna råden i samband med coronaviruset covid-19. 

 

Utifrån den rådande situationen är det för närvarande färre medarbetare på plats i Systembolagets butiker. Därför kommer butikerna i länet tillfälligt att öppna två timmar senare än normalt – kl. 12.00 istället för kl. 10.00 på vardagar. På lördagar öppnar butikerna kl. 10.00 som vanligt.

 

Justeringarna av öppettiderna gäller från och med måndag 23 mars och tills vidare.

 

För ytterligare information kontakta:

Systembolagets pressjour 070-245 00 47, [email protected]

 

Relaterade dokument

Senaste nyheter

06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll. 
11 sep 2025
Informationskampanjer
Vid skolstart möter hundratusentals tonåringar nya miljöer, vänner och sociala sammanhang – och för vissa sker även första mötet med alkohol. Trots att en klar majoritet av föräldrarna tycker att det är viktigt att prata om alkohol med sina tonåringar, visar Systembolagets undersökning att samtalen ofta uteblir eller handlar om andra saker, som exempelvis prestation i skolan.