Pressrum

Pressrum

05 nov 2024
Finansiell information

Delårsrapport kvartal 3: Utveckling av det digitala kunderbjudandet med AI

Systembolaget har under kvartalet lanserat ett nytt sökverktyg för att förenkla kundmötet i appen. Dessutom erbjuder fler och fler butiker nu hela sortimentet online.  

I det digitala kundmötet har vi utvecklat tjänsten ”Min smakprofil”, en tjänst som hjälper kunderna att orientera sig i produkter med liknande smaker som man tycker om. Vi förbättrar också sökupplevelsen i appen med hjälp av generativ AI.   

Under kvartalet har ytterligare 45 butiker kunnat börja erbjuda hela sortimentet online och det betyder att totalt 115 butiker nu gör det. 

En viktig del av Systembolagets uppdrag är att informera om alkoholens skadeverkningar. I september presenterades en undersökning om alkohol och arbetsliv tillsammans med Ledarna och Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning. Undersökningen, som är viktig för att ta reda på mer om hur alkoholproblem kan motverkas på svenska arbetsplatser, visar på stora skillnader mellan olika yrkesgrupper. Till exempel visar det sig att de som dricker mest är cheferna.   

Systembolaget har blivit utnämnt till Sveriges starkaste varumärke på årets Evimetrix Swedish Brand Award. Det är ett tydligt avancemang från en femteplats förra året. Mätningen baseras på både Nöjd Kund Index (NKI) och varumärkeskännedom och visar hur omtyckt och välkänt ett varumärke är.  

— Utmärkelsen är ett bevis på det engagerade arbete våra medarbetare gör varje dag, där kreativitet och driv har varit avgörande för vår framgång, säger Ann Carlsson Meyer, VD för Systembolaget. 

Sammanfattning av tredje kvartalet 2024:  

  • Systembolagets nettoomsättning uppgick till 10 086 (9 770) MSEK.   

  • Rörelseresultatet uppgår till 156 (182) MSEK  

  • Periodens resultat uppgår till 149 (173) MSEK.  

— Resultatet påverkas negativt av en mixförskjutning i sortimentet samt högre utvecklingskostnader, säger Merlin Poljak, chef Affärssupport på Systembolaget.  

Systembolagets delårsrapport för juli-september 2024 finns att läsa här.

Bilder

  • Ann Carlsson Meyer, pressbild, beskuren.jpg

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
23 okt 2026
Systembolagets uppdrag
Det finns ett stort glapp mellan tonåringars och tonårsföräldrars bild av alkoholkonsumtion under höstlovet och halloween. Nästan varannan tonåring tror att de kommer att dricka alkohol, medan bara var femte tonårsförälder tror att deras eget barn kommer att göra det. Det visar en ny undersökning från Systembolaget.