Pressrum

Pressrum

11 jan 2024
Alkoholforskning

Systembolaget delar ut 10 miljoner kronor till alkoholforskning

Nytt blodprov som avslöjar patienters verkliga alkoholbruk och vad som händer med risken för hjärt-kärlsjukdomar när man minskar sitt drickande. Det är två av totalt 30 forskningsprojekt som nu får ta del av 10 miljoner kronor som Systembolagets Alkoholforskningsråd delar ut 2024.  

I Sverige lever över två miljoner människor med hjärt-kärlsjukdom.1 En hög konsumtion av alkohol ger en klart ökad risk för kranskärlssjukdom, hjärtmuskelsjukdomar, förmaksflimmer, alla typer av stroke och högt blodtryck. Även en oregelbunden högkonsumtion, måttlig eller låg konsumtion ger ökad risk för hjärt-kärlsjukdom.2 

– Det finns avgörande områden inom alkoholforskning där vi ser betydande kunskapsbrister idag. Vår ambition är att minska kunskapsgapet och därmed bidra till en bättre folkhälsa med en säkrare och mer upplyst alkoholkonsumtion, säger Malin Sandquist, verksamhetsområdeschef Hållbarhet & Kommunikation på Systembolaget.  

Emanuel Fryk, läkare och alkoholforskare vid Göteborgs universitet, leder ett av forskningsprojekten. 

– Vi ska med ett blodprov undersöka några tusen personers regelbundna alkoholbruk och hur det påverkar deras hälsa i hjärta och kärl. Det har inte gjorts tidigare. Vi hoppas att vår forskning ska bidra till en bättre sjukvård och folkhälsa, säger Emanuel Fryk. 

Ett annat projekt leds av Sara Wallhed Finn, psykolog och alkoholforskare vid Karolinska institutet.  

– Vi vill undersöka om riskerna för hjärt- och kärlsjukdom förändras när människor minskar sin alkoholkonsumtion. Här saknas det kunskap, särskilt hur kvinnors hälsa påverkas. Vi vill bidra till bättre kunskap om värdet av att förändra sina alkoholvanor. Kunskap som kan bidra som underlag till rekommendationer inom hälso- och sjukvården samt att människor kan fatta informerade beslut om sina alkoholvanor, säger Sara Wallhed Finn. 

Här är hela listan med projekt som har beviljats forskningsanslag inför 2024: Beviljade ansökningar   

[1] https://www.hjart-lungfonden.se/sjukdomar/

[2] https://www.omsystembolaget.se/folkhalsa/kropp-och-halsa/alkohol-och-sjukdomar/

Bilder

  • Emanuel Fryk.jpg
  • ©Fond&Fond9877.jpg

Senaste nyheter

06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll. 
11 sep 2025
Informationskampanjer
Vid skolstart möter hundratusentals tonåringar nya miljöer, vänner och sociala sammanhang – och för vissa sker även första mötet med alkohol. Trots att en klar majoritet av föräldrarna tycker att det är viktigt att prata om alkohol med sina tonåringar, visar Systembolagets undersökning att samtalen ofta uteblir eller handlar om andra saker, som exempelvis prestation i skolan.