Pressrum

Pressrum

29 sep 2011

Systembolaget redovisar priset utan pant fr o m 1 oktober

Från och med den 1 oktober redovisar Systembolaget pris exklusive pant, på returflaskor och -burkar. I dag redovisas priset inklusive pant.

– Kunderna är vana vid att priset redovisas exklusive pant, som i dagligvaruhandeln, och därför vill vi underlätta för dem, säger Mikael Wallteg, vice vd och försäljningsdirektör på Systembolaget. Det blir även enklare för kunden att jämföra priser utan pant.

Systembolaget hoppas också att återlämningsgraden av returartiklar ökar i och med att det blir tydligare för kunden att pant tillkommer.

Systembolaget informerar om förändringen i butikerna, på webbplatsen www.systembolaget.se, och i Katalogen samt Varunytt. Det kommer även informeras på kvittona.

För mer information, kontakta:
Rebecka Blomberg, pressekreterare, tel 08-503 304 58 eller [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.
06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll.