Pressrum

Pressrum

06 dec 2012
Dryckesauktioner

Årets sista Dryckesauktion

Den 10:e till 12:e december genomförs årets sista dryckesauktion på nätet i samarbete mellan Systembolaget och Stockholms Auktionsverk. Denna gång ska 659 utrop av drycker som samlarobjekt gå under klubban till ett värde över 3,4 miljoner kronor.

Den sista auktionen erbjuder champagne och stilla vita viner tillsammans med starkvin och olika destillat. Bland dessa utrop finns bland annat en femtioårig champagne Dom Pérignon Oenothèque från 1962 och en snart 150-årig konjak från 1865. Där finns en historia i sig att berätta om denna åldring, som härstammar från tiden innan vinlusen Phylloxera förstörde det mesta utav Europas vinodlingar.

Bland de röda vinerna från Bordeaux hittar vi bland annat tre flaskor mycket eftersökt Ch Lafleur  från 1982.

Vi hittar också två mycket sällsynta objekt från Sine Qua Non. Det är två lådor med två magnumflaskor vardera. Den ena består av Poker Face och Into The Dark och den andra av Atlantis 1A samt 2A.

Slutligen kommer många hela lådor från Bourgogne att auktioneras ut.

  – Det är roligt att utbud och efterfrågan på drycker som samlarobjekt fortsätter att vara så stort, säger Sören Nylund, värderingsansvarig på Systembolaget. Denna gång känns det extra spännande med det digra utbudet. På stadsauktion.se hittar du auktionskatalogen och bilder på de olika utropen.

Datum för auktionen
10 – 12 december, med start 13.00 respektive dag, på stadsauktion.se. Samtliga poster publiceras och finns tillgängliga för budgivning en vecka innan auktionsdatum.

För ytterligare information, välkommen att kontakta:
Therese Eck, auktionssansvarig, Systembolaget: 0704-24 00 29
Anna Hamilton, informationschef, Stockholms Auktionsverk: 0733-40 67 84

Relaterade dokument

Senaste nyheter

11 sep 2025
Informationskampanjer
Vid skolstart möter hundratusentals tonåringar nya miljöer, vänner och sociala sammanhang – och för vissa sker även första mötet med alkohol. Trots att en klar majoritet av föräldrarna tycker att det är viktigt att prata om alkohol med sina tonåringar, visar Systembolagets undersökning att samtalen ofta uteblir eller handlar om andra saker, som exempelvis prestation i skolan. 
14 okt 2025
Informationskampanjer
Nära nio av tio barn påverkas negativt när vuxna dricker för mycket. Av dem som dricker för mycket är var tredje person en nära anhörig, visar en ny undersökning av Systembolaget som belyser både erfarenheter från uppväxten och vuxnas agerande i dag. Samtidigt framgår det att var tredje vuxen avstår från att agera när ett barn påverkas.