Pressrum

Pressrum

20 sep 2012
Övrigt

Utbildningsdagar för Systembolagets medarbetare

Nu i helgen den 22-23 september samlas Systembolagets medarbetare för utbildningsdagar på 27 olika platser i landet. Utbildningen är ett led i programmet ”Det Goda Kundmötet” och målsättningen är att utveckla Systembolagets möten med kunderna.

Programmet genomförs i olika etapper och i helgens utbildning involveras samtliga medarbetare för att lära av varandra och diskutera olika förbättringsområden.

– God service är så mycket mer än goda råd och trevligt bemötande! Det är också att sälja med ansvar och i varje kundmöte agera utifrån våra försäljningsregler, säger Mikael Wallteg, Systembolagets vice vd och försäljningsdirektör.

Utbildningsdagarna i helgen omfattar medarbetare från både butiker och huvudkontor – drygt 4000 personer. Kostnaden utslagen per medarbetare blir 2000 kronor och omfattar måltider med dryck, övernattning i dubbelrum samt kostnader för konferenslokaler. 

Programmet till utbildningen i Luleå, där Systembolagets VD Magdalena Gerger medverkar,bifogas.

För mer information, kontakta:Lennart Agén, presschef, 070-245 00 47 eller [email protected]

Senaste nyheter

12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.
06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll.