Pressrum

Pressrum

16 mar 2013
Butiker

Bästa butikerna 2012: Arvidsjaur och Kristianstad

I Systembolagets tävling Årets Butik tävlar landets 421 butiker, i kategorierna större och mindre butik. Nu har vinnarna för 2012 utsetts: Kristianstad, i kategorin större butik, och Arvidsjaur, i kategorin mindre butik.

- Jag vill gratulera våra medarbetare på Systembolaget i Arvidsjaur och Kristianstad. De har gjort ett mycket gott arbete under hela 2012, med en exceptionell servicenivå, effektiv ålderskontroll och nöjda kunder, säger Magdalena Gerger, VD på Systembolaget.

Tävlingen Årets Butik inom Systembolaget avgörs i flera steg, där det sista steget är att samtliga finalister fått besök av Systembolagets företagsledning, för bedömning och samtal i butiken.

- Vi är väldigt stolta över det vi har åstadkommit. Nu är det viktigt att inte stanna upp, utan att fortsätta förbättras och utvecklas. Våra kunder ska veta att vi hela tiden strävar efter att skapa en bättre serviceupplevelse, i kombination med effektiva ålderskontroller och ansvarsfull försäljning, säger Charlotte Kostet, butikschef i Arvidsjaur och Jan Jonsson, butikschef i Kristianstad.

Medarbetarna i de två vinnarbutikerna belönas med en utbildningsresa som stimulerar till fortsatt utveckling och förbättring av verksamheten, fokus på kundupplevelse och värdskap. Under tiden som den ordinarie personalen är på resa, vikarierar Systembolagets ledning i butiken.

För pressbilder från finalen, se www.systembolaget.se/press

Tidigare vinnare Årets Butik
2010 Gällivare/Malå, 2011 Bollnäs/Tibro

För mer information, kontakta:
Jan Jonsson, butikschef, Kristianstad, tel: 0706-57 45 98
Charlotte Kostet, butikschef, Arvidsjaur, tel: 073-18 02 473
Lennart Agén, presschef
Ida Thulin, biträdande presschef
Tel: 070-245 00 47, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.