Pressrum

Pressrum

14 jun 2013
Dryckesauktioner

Stort intresse för ovanliga objekt på säsongens sista dryckesauktion

Säsongens sista dryckesauktion 10-12 juni innefattade 525 utrop med en total omsättning på drygt 2,6 mkr.

På första dagens auktion med främst Champagne märktes en magnumflaska Deutz Vinotheque från 1975. Utropspriset för detta objekt var 14 000 kronor och den såldes för 30 000 kronor.

- Denna sällsynta champagne gjordes endast i 200 exemplar vilket kan förklara slutpriset, säger Sören Nylund, värderingsansvarig på Systembolaget.

Den andra dagen stod röda viner från Bordeaux på agendan. En stor samling Château Mouton Rothschild om sammanlagt 76 olika årgångar och uppdelad i nio lotter väckte stort intresse. Den första lotten om tio flaskor från perioden 1908 till 1929 sålde för 104 000 kr mot uppskattat utrop på 70 000 kronor. Ett utrop med fyra flaskor från åren 1945-1949 sålde för 120 000 kronor mot utropet på 68 000 kronor. En lott med 6 flaskor från åren 1952 till 1959 gick för 56 000 kronor jämfört med utrop på 30 000 kronor. 1970-talsserien 1971 till 1979 med utropet på 12 500 kronor såldes för 34 000 kronor.

- Slutpriset på dessa utrop intygar att intresset för udda buteljeringar är stort. Dessa flaskor från tidigt 1900-tal är verkligen inte något man ser varje dag. De finns enbart i mycket begränsad mängd, säger Sören Nylund.

Auktionen avslutades med bland annat en ovanlig flaska Skeppets Whisky - den allra första svenska whiskyn - som såldes för 30 000 kronor mot uppskattat utrop 14 000 kronor.

-Efter en händelserik säsong slår vi av på takten och kommer att ha ett sommaruppehåll. Men redan i september är det dags för höstens första auktion, säger Sören Nylund.

DATUM & TIDER FÖR HÖSTENS AUKTIONER OCH VÄRDERINGAR

Dryckesauktioner med start kl. 13.00 på www.stadsauktion.se
2 – 4 september
7 – 9 oktober
11 – 13 november
9 – 11 december

Värderingsdagar hösten 2013 kl. 14.00 – 18.00
18 september                       Göteborg
17 september                       Malmö
1 oktober                              Stockholm

Systembolagets dryckesauktioner är ett samarbete med Stockholms Auktionsverk. Dryckesauktioner har funnits sedan 2004 i Sverige.

Mer information om dryckesauktionerna finns på www.systembolaget.se

För ytterligare information kontakta:
Sören Nylund, värderingsansvarig, Systembolaget: 08-503 303 97, [email protected]
Anna Hamilton, informationschef, Stockholms Auktionsverk: 0733-40 67 84, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.
06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll.