Pressrum

Pressrum

15 feb 2013
Finansiell information

Systembolagets bokslutskommuniké 2012

Systembolagets resultat för 2012 uppgick till 180 (233) MSEK. Arbetet med att fortsätta stärka och utveckla kundservicen gick vidare. Nya besöksrekord uppnåddes, både i butik och i digitala kanaler. Samtidigt är den totala alkoholkonsumtionen oförändrad.

Systembolagets resultat för 2012 uppgick till 180 (233) MSEK, vilket är 43 MSEK lägre än under 2011, men klart överstiger ägarens avkastningskrav. I resultatet finns en avsättning till en periodiseringsfond på 80 MSEK (0). Periodens skattekostnad uppgick till 68 (55) MSEK.

Systembolagets kundmöten i digitala kanaler ökade med 65 procent. Systembolaget.se hade 21 miljoner besök, appen Sök & hitta användes sju miljoner gånger. Därutöver besvarade Systembolagets kundtjänst 130 000 mejl och telefonsamtal. Drygt 118 miljoner butiksbesök innebär en ökning med cirka en miljon sedan 2011.

- Vårt Nöjd-Kund-Index nådde 2012 nya rekordsiffror, 81 av 100, samtidigt som över 71 procent av svenskarna stödjer Systembolagets ensamrätt, säger Systembolagets VD Magdalena Gerger.

Läs mer i Systembolagets bokslutskommuniké för 2012.

För mer information, kontakta:
Lennart Agén, presschef, tel: 070-245 00 47, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

19 jun 2026
Systembolagets uppdrag
Gemenskap, midsommarmat och sommarkänsla toppar listan över vad som är viktigast för ett lyckat midsommarfirande. Alkohol hamnar långt ner på listan. Trots det upplever 7 av 10 att det finns en förväntan att dricka på midsommar, enligt en ny undersökning från Systembolaget.
08 jun 2026
Informationskampanjer
Kunskapen om att alkohol är en av de största riskfaktorerna för bröstcancer är låg, trots att det är den vanligaste cancerformen bland kvinnor. Lägst är kännedomen bland äldre – en åldersgrupp där risken att drabbas av bröstcancer är som störst. Samtidigt uppger 4 av 10 att de skulle ändra sina alkoholvanor om de kände till sambandet, visar en ny undersökning från Systembolaget.