Pressrum

Pressrum

28 feb 2013
Hållbarhet

Systembolagets styrelse på CSR-resa till Sydafrika

4-7 mars reser Systembolagets styrelse  till Sydafrika, för dialogmöten med producenter, fackföreningar och intresseorganisationer med koppling till vinproduktion. Resan är en del av Systembolagets arbete för hållbarhet i hela produktionskedjan, där omtanke om människor och miljö ska finnas med i varje steg.

Sydafrika är ett stort vinland, och ett av de mest populära vinländerna hos svenska konsumenter. Det, i kombination med att Systembolaget har ensamrätt på alkoholförsäljning till svenska konsumenter, gör oss till en viktig aktör för sydafrikanska producenter. Systembolaget har därför långsiktigt goda möjligheter att påverka hållbarhetsperspektivet i den sydafrikanska vinproduktionen, genom kontinuerlig dialog och tydliga krav.

Genom medlemskapet i BSCI arbetar Systembolaget långsiktigt och strategiskt med hållbarhetsfrågor. Dessutom har vi ett omfattande regelverk för upphandlingar, och vi följer upp våra producenter i regelbundna granskningar, så kallade audits. Samtidigt är det viktigt att också genom personliga möten inskärpa vikten av en positiv utveckling på hållbarhetsområdet, och att lära mer om de lokala utmaningarna. Genom att styrelsen och nyckelpersoner i företagsledningen och med CSR-ansvar i företaget nu åker till Sydafrika hoppas vi ytterligare betona och utveckla vår position i hållbarhetsfrågor. Med på resan följer också en ägarrepresentant, Pia Fagerström, från Socialdepartementet.

Engelskspråkig pressträff i Kapstaden
Tid: Onsdag 6 mars kl 17.00
Plats: Winchester Mansions Hotel
Medverkande: Systembolagets styrelseordförande Cecilia Schelin Seidegård
och VD Magdalena Gerger.

För mer information, kontakta:
Lennart Agén, presschef
Ida Thulin, biträdande presschef
Tel: 070-245 00 47, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

11 sep 2025
Informationskampanjer
Vid skolstart möter hundratusentals tonåringar nya miljöer, vänner och sociala sammanhang – och för vissa sker även första mötet med alkohol. Trots att en klar majoritet av föräldrarna tycker att det är viktigt att prata om alkohol med sina tonåringar, visar Systembolagets undersökning att samtalen ofta uteblir eller handlar om andra saker, som exempelvis prestation i skolan. 
14 okt 2025
Informationskampanjer
Nära nio av tio barn påverkas negativt när vuxna dricker för mycket. Av dem som dricker för mycket är var tredje person en nära anhörig, visar en ny undersökning av Systembolaget som belyser både erfarenheter från uppväxten och vuxnas agerande i dag. Samtidigt framgår det att var tredje vuxen avstår från att agera när ett barn påverkas.