Pressrum

Pressrum

05 nov 2014
ButikerLokala pressmeddelanden

Systembolaget i Lillänge, Östersund flyttar

Torsdagen den 6 november flyttar Systembolaget i Lillänge till ny lokal på Hagvägen 11.

Butiken invigs kl 10.00 och vid invigningen medverkar Stina Thorgerzon, chef för Erbjudandeutveckling på Systembolaget.

Välkommen på invigning:

Datum:          Torsdagen den 6 november

Tid:                Kl. 10.00

Plats:             Hagvägen 11, Lillänge, Östersund

I den nya butiken kommer vi att erbjuda våra kunder ett sortiment med ca 1800 artiklar. Närliggande butiker är bland annat ICA Kvantum.

- Vi ser fram emot att flytta till våra nya lokaler där vi kommer att kunna ge våra kunder ännu bättre service, säger butikschef Anna-Karin Lind.

Öppettiderna för butiken på Hagvägen 11 är:

Måndag-Fredag kl. 10-19

Lördag kl. 10-15

Systembolaget finns i alla Sveriges kommuner, med totalt 427 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud, på mindre orter och på landsbygden.

För mer information, kontakta:

Lennart Agén, presschef, tel. 070-245 00 47, [email protected]

Anna-Karin Lind, butikschef, tel. 063-51 18 02

Relaterade dokument

Senaste nyheter

12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.
06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll.