Pressrum

Pressrum

26 maj 2014

Systembolaget i Täby centrum öppnar i ny lokal

Systembolaget i Täby Centrum flyttar nu till en ny lokal i köpcentret. På onsdag den 28 maj kl. 10.00 invigs den nya butiken.

Butiken, som ligger en våning upp i den nya norra delen av köpcentret, är ca 760 kvadratmeter stor och kommer att erbjuda ett sortiment med drygt 2000 artiklar.

- Nu kan vi erbjuda våra kunder i Täby ännu bättre service i de nya lokalerna, säger butikschef Lars Holmgren.

Öppettiderna för butiken i Täby Centrum är:

Måndag-torsdag kl. 10-19

Tors-fre kl. 10-20

Lördag kl. 10-15

Systembolaget finns i alla Sveriges kommuner, med totalt 427 butiker. Dessutom finns cirka 500 ombud, i glesbygd och på mindre orter.

För mer information, kontakta:

Lars Holmgren, butikschef, tel. 08-758 80 39

Lennart Agén, presschef, tel. 070-245 00 47, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

30 mar 2026
Informationskampanjer
De har kallats tillknäppta, tråkiga och utan tillstymmelse till arbetsmoral. Gen Z äter sunt, är hellre på gymmet än jobbar övertid och dricker mindre än tidigare generationer. Inför påsk lanserar Systembolaget Pappaparlören och uppmuntrar unga vuxna att ta alkoholsnacket med sina föräldrar och äldre släktingar, för att värna om folkhälsan. 
12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.