Systembolagets vd Magdalena Gerger sommarpratade i Sommar i P1
Fredagen den 7 augusti sändes Magdalena Gergers sommarprogram i Sommar i P1. I programmet berättar Magdalena bland annat om sitt ledarskap, sin bakgrund och om sitt engagemang privat och i rollen som VD för Systembolaget. Lyssna på programmet här
Vid skolstart möter hundratusentals tonåringar nya miljöer, vänner och sociala sammanhang – och för vissa sker även första mötet med alkohol. Trots att en klar majoritet av föräldrarna tycker att det är viktigt att prata om alkohol med sina tonåringar, visar Systembolagets undersökning att samtalen ofta uteblir eller handlar om andra saker, som exempelvis prestation i skolan.
Nära nio av tio barn påverkas negativt när vuxna dricker för mycket. Av dem som dricker för mycket är var tredje person en nära anhörig, visar en ny undersökning av Systembolaget som belyser både erfarenheter från uppväxten och vuxnas agerande i dag. Samtidigt framgår det att var tredje vuxen avstår från att agera när ett barn påverkas.