Pressrum

Pressrum

23 jul 2018
Övrigt

Systembolaget säljstoppar öl – Snow Cat Coffee Stout

Systembolaget säljstoppar i samförstånd med leverantören Snow Cat Coffee Stout. Produkten säljstoppas då det finns risk för att burken kan explodera. Burkana som berörs är avgränsade till ett parti och leverantören arbetar med att följa upp orsaken. 

Kunder som köpt denna öl ombeds att lämna tillbaka den till någon av Systembolagets butiker senast den 12 augusti och får då pengarna tillbaka:

1590 - Snow Cat Coffee Stout

Artikeln har sålts i ett 100-tal av Systembolagets 440 butiker.

För mer information, kontakta:

Systembolagets presstjänst tel. 070-245 00 47, [email protected] 

Senaste nyheter

30 mar 2026
Informationskampanjer
De har kallats tillknäppta, tråkiga och utan tillstymmelse till arbetsmoral. Gen Z äter sunt, är hellre på gymmet än jobbar övertid och dricker mindre än tidigare generationer. Inför påsk lanserar Systembolaget Pappaparlören och uppmuntrar unga vuxna att ta alkoholsnacket med sina föräldrar och äldre släktingar, för att värna om folkhälsan. 
12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.