Pressrum

Pressrum

22 jan 2019
Lokala pressmeddelanden

Utökade öppettider i Systembolagets butiker i Göteborg och Kungsbacka

Sex av Systembolagets butiker i Göteborg och Kungsbacka har fått utökade öppettider. Från och med årsskiftet har butikerna i Nordstan, Hisings Backa, Västra Frölunda, Kungsbacka, Borgås, Mölndal och Askim öppet måndag till fredag kl.10.00-20.00 och lördagar kl.10.00-15.00.

- Vi satsar nu på längre öppettider i butiker med centrala lägen. Vi vill tillhandahålla ännu bättre service och möta kundernas förändrade köpbeteende, säger Anders Lilja, områdeschef Göteborg city, Systembolaget.

Systembolagets öppettider beslutas av riksdagen och är ett uttryck för företagets uppdrag - att sälja alkohol med god service, men utan att försöka sälja så mycket som möjligt eller maximera vinsten.

För mer information kontakta:

Systembolagets pressjour, [email protected], 070-245 00 47

Relaterade dokument

Senaste nyheter

30 mar 2026
Informationskampanjer
De har kallats tillknäppta, tråkiga och utan tillstymmelse till arbetsmoral. Gen Z äter sunt, är hellre på gymmet än jobbar övertid och dricker mindre än tidigare generationer. Inför påsk lanserar Systembolaget Pappaparlören och uppmuntrar unga vuxna att ta alkoholsnacket med sina föräldrar och äldre släktingar, för att värna om folkhälsan. 
12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.