Pressrum

Pressrum

20 mar 2020
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget ändrar tillfälligt öppettiderna i Stockholms län

Systembolaget ändrar tillfälligt sina öppettider i samtliga butiker i Stockholms län från och med måndag 23 mars. Butikerna kommer att öppna kl. 12.00 på vardagar istället för kl. 10.00. Anledningen är personalbrist till följd av de allmänna råden i samband med coronaviruset covid-19.

 

Utifrån den rådande situationen är det för närvarande färre medarbetare på plats i Systembolagets butiker i Stockholmsområdet. Därför kommer butikerna i länet tillfälligt att öppna två timmar senare än normalt – kl. 12.00 istället för kl. 10.00 på vardagar. På lördagar öppnar butikerna kl. 10.00 som vanligt.

 

Justeringarna av öppettiderna gäller från och med måndag 23 mars och tills vidare.

 

För ytterligare information kontakta:

Systembolagets pressjour 070-245 00 47, [email protected]

 

Relaterade dokument

Senaste nyheter

30 mar 2026
Informationskampanjer
De har kallats tillknäppta, tråkiga och utan tillstymmelse till arbetsmoral. Gen Z äter sunt, är hellre på gymmet än jobbar övertid och dricker mindre än tidigare generationer. Inför påsk lanserar Systembolaget Pappaparlören och uppmuntrar unga vuxna att ta alkoholsnacket med sina föräldrar och äldre släktingar, för att värna om folkhälsan. 
12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.