Pressrum

Pressrum

19 mar 2021
Övrigt

Systembolaget säljstoppar öl - Amundsen Apocalypse Hazy Session IPA

Systembolaget säljstoppar i samförstånd med leverantören ölet Amundsen Apocalypse Hazy Session IPA nr 11649. Anledningen är att toppen på ett fåtal burkar har flugit av, vilket har orsakat läckage.

Producenten undersöker orsaken till felet och produkten är av försiktighetsskäl säljstoppad tills vidare.

Kunder som har köpt produkten ombeds lämna tillbaka den i någon av Systembolagets butiker och får då pengarna tillbaka.

Systembolagets pressjour

070-245 00 47, [email protected]




Relaterade dokument

Senaste nyheter

12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.
06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll.