Pressrum

Pressrum

03 dec 2018
Övrigt

Systembolaget säljstoppar Ernst alkoholfri glögg

Systembolaget säljstoppar i samförstånd med producenten Ernst alkoholfri glögg. Produkten säljstoppas då det finns risk för att flaskan kan explodera.

Kunder som köpt produkten ombeds att lämna tillbaka den till någon av Systembolagets butiker och får då pengarna tillbaka:

1936-01 – Ernst alkoholfri glögg 0,5%, 750 ml.

För mer information, kontakta:

Systembolagets presstjänst tel. 070-245 00 47, [email protected]

 

Senaste nyheter

12 feb 2026
Systembolaget anpassar verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, men innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen.
06 feb 2026
Finansiell information
Under fjärde kvartalet visar kunderna ett starkt förtroende för Systembolaget. Nöjd Kund Index (NKI) når en ny rekordnivå och bidrar till att även helåret avslutar starkt. Arbetet med ansvarsfull försäljning ger tydliga resultat där ålderskontroller når sina högsta nivåer någonsin. Samtidigt fortsätter kundernas val att förändras. Allt fler väljer öl och drycker med lägre alkoholhalt. Vi ser också en lägre försäljningsvolym under kvartalet, en utveckling som ligger i linje med den långsiktiga minskningen i alkoholkonsumtionen i Sverige. De officiella konsumtionssiffrorna från CAN för 2025 kommer först under våren men försäljningssiffrorna pekar åt samma håll.