Pressrum

Pressrum

23 apr 2014
Övrigt

Systembolaget bäst på service igen - tackar kunderna

Systembolaget har för andra året i rad utsetts till Sveriges bästa serviceföretag i ServiceScore. På fredag 25 april firar vi det tillsammans med våra kunder.

I ServiceScore 2014 har drygt 3 000 kunder blivit tillfrågade och utsett Systembolaget till Sveriges bästa serviceföretag i alla kategorier. Systembolaget vann också priset som detaljhandelns bästa serviceföretag, även den utmärkelsen för andra året i rad.

- Vi har återigen lyckats leverera ett kundmöte som imponerar, detta tack vare våra duktiga medarbetare i butik. Nu satsar vi på tredje gången gillt, säger Mikael Wallteg, vice VD och försäljningsdirektör Systembolaget.

På fredag 25 april tackar vi våra kunder, och bjuder på mousserande alkoholfritt i Systembolagets samtliga butiker.

För mer information kontakta:

Lennart Agén, presschef, tel. 070-564 17 10, [email protected]

Relaterade dokument

Senaste nyheter

07 feb 2025
Finansiell information
Systembolagets nettoomsättning ökade med 5,3 procent under kvartalet och med 3,2 procent för helåret jämfört med föregående år. Årets försäljningsmönster bibehålls under sista kvartalet där framför allt öl, men även blanddryck och alkoholfritt tar andelar från vin och sprit.  
25 apr 2025
Finansiell information
Ett händelserikt första kvartal där Systembolaget åter hamnade i toppen bland de företag som svenska folket har störst förtroende för, enligt Förtroendebarometern 2025. Systembolagets nettoomsättning minskade med 5,5 procent under kvartalet jämfört med samma period föregående år, vilket primärt förklaras av att påsken i år infaller i april.