Pressrum

Pressrum

17 aug 2026

Systembolaget rekryterar Wictoria Glans som vice vd och verksamhetsområdeschef

Systembolaget har rekryterat Wictoria Glans till rollen som vice vd och verksamhetsområdeschef för det nya verksamhetsområdet Försäljning & Kunderbjudande.

I samband med att Hans Jungland och Joachim Nielsen lämnar sina roller i företagsledningen genomför Systembolaget en organisationsförändring där verksamhetsområdena Försäljning och Kunderbjudande & Utveckling samlas i ett nytt verksamhetsområde. Syftet är att skapa tydligare prioriteringar, stärka utvecklingen av kundmötet och korta vägen mellan idé och genomförande. Det nya verksamhetsområdet samlar ansvar för försäljning, kunderbjudande och utveckling.

Jag är väldigt glad över att välkomna Wictoria Glans till Systembolaget. Hon är en mycket skicklig och uppskattad ledare med bred erfarenhet från handeln och har ett starkt, genuint kundfokus. Hon har en fantastisk förmåga att få människor och verksamheter att växa, och jag är övertygad om att hon kommer att bidra med både energi och nya perspektiv när vi nu tar nästa steg i vår utveckling. Jag ser verkligen fram emot att få arbeta tillsammans med henne. Genom att samla ansvar för försäljning, kunderbjudande och utveckling skapar vi bättre förutsättningar att möta kundernas behov på ett ännu mer sammanhållet sätt. Vi får kortare väg från idé till genomförande och stärker vår förmåga att utveckla kundupplevelsen i alla våra kanaler, säger Ann Carlsson Meyer, vd på Systembolaget.

Wictoria Glans kommer närmast från rollen som koncern-vd för Life Europe AB. Dessförinnan har hon haft flera ledande roller inom detaljhandeln, bland annat på JC, Svensk Handel och Apoteket AB där hon under nio år ansvarade för flera centrala delar av verksamheten, däribland butik och e-handel.

Jag ser mycket fram emot att börja på Systembolaget. Det är ett företag med ett viktigt samhällsuppdrag, starka värderingar och engagerade medarbetare. Det som särskilt lockar mig är kombinationen av ett tydligt samhällsansvar och en stark ambition att skapa ett riktigt bra kundmöte. Jag ser fram emot att lära känna verksamheten och tillsammans med kollegorna bidra till den fortsatta utvecklingen av Systembolaget, säger Wictoria Glans.

Wictoria Glans börjar på Systembolaget den 1 oktober 2026.

Bilder

  • Wictoria Glans.jpg

Senaste nyheter

07 maj 2026
Systembolaget kommenterar
Systembolaget fortsätter att anpassa verksamheten till förändrade marknadsförutsättningar och minskade volymer. Den långsiktigt minskade alkoholkonsumtionen är positiv för folkhälsan och i linje med bolagets uppdrag, och innebär samtidigt behov av ökad kostnadseffektivitet och smartare arbetssätt i hela organisationen. 
11 aug 2026
Systembolagets uppdrag
Sommarsemestern går mot sitt slut och för många svenskar har ledigheten gått hand i hand med alkohol. Bland de svenskar som främst förknippar alkohol med sommar tycker 6 av 10 att det känns skönt att komma tillbaka till vardagsrutinerna. Det visar en ny undersökning från Systembolaget.