Pressrum

Pressrum

05 dec 2022
Lokala pressmeddelanden

Systembolaget testar självutcheckning i Uppsala

I dag börjar test av självutcheckning på Systembolaget Dragarbrunn i Uppsala. Det är ett led i Systembolagets arbete med att utveckla och testa nytt för att möta kundernas förändrade köpbeteenden och förväntningar. Undersökningar visar att många kunder vill kunna handla smidigt och enkelt när de köper en eller få varor. Detta är en fortsättning av de test som påbörjades i två butiker i Stockholm och Örebro under förra hösten.

Sedan september 2021 pågår test med självutcheckning i butikerna på Torsplan i Stockholm och Kungsgatan i Örebro. De har varit uppskattade av såväl kunder som medarbetare. I Uppsala kommer Systembolaget Dragarbrunn att ha åtta kassor i sin självutcheckning.

- I direkt anslutning till de ordinarie kassorna kan kunder välja kassan med självutcheckning. Där har vi medarbetare på plats för att säkerställa att Systembolagets försäljningsregler efterföljs. Det är viktigt för oss att kunderna alltid ska kunna lita på att vi säljer med ansvar - med omtanke om alla, säger Mia Jennlinger som är butikschef på Dragarbrunn.

Testet följs upp på flera sätt - så som exempelvis kundnöjdhet, yteffektivitet, medarbetarsäkerhet och svinn. För att följa upp att försäljningsregler kan säkerställas tar Systembolaget bland annat hjälp av ett externt undersökningsföretag för att göra extrainsatta ålderskontroller.

Inga beslut om eventuell ytterligare utrullning av självutcheckning är fattade. Det utökade testet pågår till och med maj 2023 och därefter fattas beslut om nästa steg.

För mer information, kontakta: 

Systembolagets presstjänst; telefon 08-503 302 95 eller maila[email protected]. 

Bilder

  • självutcheckning.jpg

Senaste nyheter

26 maj 2026
Alkoholforskning
Systembolagets Juniora Pris 2026 går till Wossenseged Birhane Jemberie för hans forskning om alkohol och hälsa bland äldre. Området är relativt outforskat, trots att konsumtionen bland äldre i dag är högre än hos tidigare generationer. Årets pristagare presenterades vid Systembolagets årliga alkoholforskningskonferens.
21 maj 2026
Systembolaget kommenterar
För att möta kundernas förväntningar på service och leveranser har Systembolaget fattat ett inriktningsbeslut om att påbörja arbetet med en framtida logistiklösning där en central distributionscentral kan komma att hantera en större del av leveranserna till butik, ombud och kund. En sådan lösning har potential att skapa värden för våra kunder, butiker och leverantörer, till exempel genom effektivare flöden, snabbare påfyllnad av varor i butik, ökad leveranssäkerhet och minskad klimatpåverkan. Nu inleds dialog med dryckesbranschen för att tillsammans arbeta fram en framtida logistikmodell.